Ружица Кериќ, сопруга на Мирсад Кериќ кој загина заедно со Шабан Шаулиќ не крие дека не е задоволна од пресудата според која Турчинот доби казна од три години и три месеци.

– Знаев дека пресудата нема да биде соодветно донесена и пред судот да одлучи така. Јас и Гоца поднесовме жалба бидејќи сакаме се да биде правилно направено и се надеваме дека истрагата ќе започне од други правци: од каде е автомобилот, зошто е купен автомобилот во Албанија, од каде е познаникот на Турчинот и Албанците. Му ја одзеле возачката дозвола која практично не постои бидејќи ја немал и од каде точно таа казна од три години и три месеци. Мислев дека ќе добие казна од најмалку пет години, па и да ја добиеше таа казна, пак ќе одев во Вишиот суд. И јас поднесов жалба за тоа. Ми се чини дека судот повеќе беше на страната на обвинетиот бидејќи тој е германски државјанин со турско потекло – вели Ружица.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.