Познатиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ почина на 19 февруари на 67-годишна возраст. Од Балашевиќ се простија сограѓаните во центарот на Нови Сад и пред неговиот дом, белграѓаните запалија свеќи во близина на Домот на синдикатите и центарот Сава, но и целиот југ од Вардар до Триглав.

Вељко Ражнатовиќ, синот на Цеца Ражнатовиќ и Жељко Ражнатовиќ Аркан, објави на својот Инстаграм профил, и изрази поинаков став од другите.

Имено, тој објави снимка од концертот што Балашевиќ го одржа во Загреб, на кој потоа им се обрати на присутните со овие зборови:

„Обично пеам на мојот мајчин хрватски јазик, но има еден проблем, зборувам расипана верзија на хрватски јазик, т.н. српски“, рече тогаш Балашевиќ,

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.