Некогашниот шеф за крвни деликти Жарко Поповиќ раскажа досега непознати детали за убиството на Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Toj објасни дека убиецот Добросав Гавриќ имал разработен план кога влегол во хотелот и седнал во сепарето со Ражнатовиќ.

За такво нешто, сепак треба да имаш „мадиња“. Таму беа и Цеца и телохранителот на Аркан, Звонко Матеовиќ. Аркан седеше со Гариќ и Миленко Мандиќ. Седеа и пополнуваа тикети за обложувалница.. Гавриќ седел и пиел кафе. Во еден момент Аркан се свртел и го погледнал. Со Аркан беше свртени грб со грб.-вели Поповиќ.

Кога Аркан бил погоден, неговиот телохранител почнал да пука но оти неговиот пиштол за несреќа се заглавил, раскажува Поповиќ.

Тогаш Цеца од чантата вади пиштол „Валтер ППК“ калибар 7,65 милиметри и му го подава Од таа далечина го гаѓа Гавриќ и го повредува во кичмата. Нозете му се одсекле и тој падна- раскажа Поповиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.