Тања Савиќ прозбори за тоа низ што поминува, бидејќи нејзиниот сопруг Душан Јованчевиќ ги однесе децата во Австралија без дозвола. Таа истакна дека 7 дена се немала слушнато со децата, па зборуваше за нејзиниот сопруг и неговата мајка.

Во моментот сум во Смедерево, мирна сум, тивка сум, сепак се вразумив. Невозможно е да се јавам, кога ќе те блокираат бабата и дедото, децата не знаат што се случува. Кој знае што им зборуваат децата. Не сум ги слушнала веќе седум дена. Не го заслужив тоа ама кога сте добри и наивни, тоа е така. Правдата е бавна, но остварлива, децата немаат телефони, без оглед колку се трудев и им реков да им купат – рече Тања во живо на Инстаграм, додавајќи:

Постапката е во тек, само се чека датумот на судењето. Тие немаат друго оружје освен да ги спречат децата да ме видат. Бабата е злобна жена, полна со злоба, ја гледав како останува сама кога ќе ја напуштавме Австралија, толку многу пати плачев кога одевме во Србија. Таа жена нема чувства, штом им забрани на своите внуци да разговараат со нивната мајка. Дали таткото се прашува како им е на децата? Страдаат за нивната мајка, седум дена не сум се слушнала со нив. Можам да замислам што се слушаат. Јас сум културна и воспитана, и гледате кој оди по оваа земја? Тие се манипулатори, многу ми е жал, се плашам дека моите деца нема да станат такви момчиња, дека ќе ги малтретираат своите жени!

Тања истакна дека на сопругот му простувала се, и ги советувала жените никогаш да не го прават тоа.

Простував, си велев дека нема да го сторам  тоа повторно, тука луѓето ме слушаат што велам. Тогаш се прашувате колку нерви треба да имате за да издржите сè, а некој манипулира со вашите чувства … Бог е голем, има правда за сè. Бев толку вљубена и го сакав, но ова е пекол. Бабата низ селото раскажуваше дека сум се откажала од деца, не би го сторила тоа никогаш во мојот живот, секој знае колку сум врзана со нив а тие со мене. Жал ми е што мораат да слушаат глупави работи што се далеку од вистината. Мојот лет е кон крајот на октомври, и тој можат да го откажат, тоа е многу тешко поради короната. Би било убаво ако мојот глас може да се слушне до Австралија. Бабата и таткото се исти, па не е ни чудо што таткото е таков, кога таков е воспитан. Јас му се враќав, а жени немојте тоа да го правите. Нема зошто! Некој да ви забива нож во грба?! Се јавив во училиштето, разговарав со директорката, која ми рече: “Да, да, ќе ги гледам”. Преведов 300 документи, немав дури и венчален лист. Жените во Австралија треба да одржат митинг пред неговата куќа и да напишат: „Вратете ги децата на Тања!“ Ги има многу во светот … Тие се сатани, свекрвата Ана ми рече дека сум грда жена и лоша мајка – вели Тања.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.