Тапанарот на Амадеус бенд, Бојан Златановиќ Токан почина од коронавирусот во 45 година од животот, а зад себе остави сопруга и шестгодишен син.

На гробиштата во Лексовац денеска се собраа семејството и пријателите за да го испртат во вечното почивалиште. Најпотресен момент бил кога синот на починатиот музичар прошепотил:

Тато, те сакам најмногу. Тато секогаш ќе  бидам со тебе во моето сеќавање – рекол синот и плачел цело време. После него и потресената мајка на Токан се гушела во солзи и го повикувала синот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.