Голем број на колеги, јавни личности, пријатели, но и обични граѓани, фанови на Шабан Шаулиќ, во моментов се пред Новите гробишта во Белград, да му испратат последен поздрав на кралот на народната музика.

Илјадници фанови на интернет во живо го следат, испраќањето во вечниот дом закажано за 15 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.