Алсин Левант, возачот на возилото кое го усмри Шабан Шаулиќ е осуден на три години и 3 месеци затвор, а за болната тема за првпат проговори неговата вдовица Гордана Шаулиќ.

Три години чекање и мачење, агонија која траеше, средба со таа личност… Имаше дрога и алкохол во крвта, а не возење од невнимание. Не би сакал да кажам ништо грдо. Тоа беше мала соба, влезе човек со качулка и маска, држеше книга пред лицето, се трудев да не го гледам, не сакав да се сеќавам на тој лик. Тој се изјасни за виновен, возел 160 на час, а дозволено е 80. Толку е срамно. Ништо не ни значи таа реченица, но тој веќе три години шета, пие, јаде, живее нормално, додека овие двајца ги нема“, рече Гоца.

Како семејство повеќе нема да се појавуваме на овие рочишта бидејќи е многу стресно. Не знаеме што ќе добиеме, но ќе се обидеме максимално да ја задоволиме таа правда. Мора да се знае дека му се судеше на германски државјанин, а се работи за двајца странци. Продолжуваме со нашата болка. Стојадиновиќ е исклучително тежок и психички, човекот остана инвалид“, додаде Гордана.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.