Фронтменот на Нови Фосили Рајко Дујмиќ кој почина денеска е еден од најдобрите композитори во поранешна Југославија. Со неговите хитови растеа и се заљубуваа генерации во осумдесеттие години.

„За добра стара времена“, јас сам за плес“, Е мој саша“ се некои од хитовите на Дујмиќ.

Со неговата песна „Рок ми бејби“ групата Рива победи на песна на Југославија во 1989 година во Швајцарија па следната година Евросонгот се одржа во Загреб.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.