Синот на познатата Марина Туцаковиќ, Милан Лаца Радуловиќ за прв пат на телевизија откри непознати детали од периодот кога Марина дознала дека има опасна болест.

– Беше многу чудна вечер. Имаше грип, беше навистина слаба. Неколку месеци и се влошуваше состојбата, мислевме дека е бактерија. Ужасно се плашеше од доктор, јас и тато ја доведовме. И кажавме дека имаш 10 дена да се подготвиш и заедно да одиме да се прегледаме бидејќи се сомневаме на некоја болест.

Тој откри дека Марина знаела дека има рак на дојка, но дека сакала да ги поштеди своите најблиски од тоа сознание.

Често имаше стомачни проблеми. Во тој момент, таа ни кажа дека има рак на дојка. Таа само го знаеше тоа две години и не сакаше да го каже. Се плашеше од докторката, таа мислеше дека ќе помине. Тоа беше шок во првите десет минути, а потоа итна акција. Првиот ден од борбата. Таа немаше никакви симптоми. Кога се случија симптомите, тоа беше тоа – рече тој и додаде дека не сакале премногу да зборуваат за нејзината борба.

– Не им кажав на моите најблиски пријатели. Не сакавме да се шириме. Имаше неколку вистински пријатели, од Јелена Карлеуша, Здравко Чолиќ, Бока 13. Сите и се јавуваа многу, можеби и премногу.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.