Северина Вучковиќ e прогласена за виновна и казнета од судот во Загреб поради навреда на социјалните работници.

Како што неофицијално дознава „24сата“, Северина во своја одбрана негирала вина и има право на жалба.

Тој што ќе омаловажи или навредува државни органи или службени лица при вршење или во врска со извршувањето на нивните должности или нивните законски наредби, ќе се казни за прекршокот со парична казна во износ од 20,00 до 100,00 евра или со затворска казна до до 30 дена.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.