И покрај блескавата кариера, српската актерка Оливера Катарина живее денеска под кирија, но и од овој стан принудена да се пресели. Иако во март наполна 80 години, таа е оставена сама на себе, а за српските медиуми ја раскажува голготата низ која поминува.

Се селам од еден во друг стан. Немам сопствен стан и затоа мора да се селам, рече Оливера.

Таа истакна дека смета дека е заборавена од колегите и пријателите, но дека си го зачувала достоинството и дека нема да се моли на никого.

Јас сум сам во четири ѕида, заборавена од повеќето пријатели и колеги. Јас сепак го зачував своето достоинство и не сум депресивна. Никого нема да молам, изјави Оливера за „Глорија“.

Пред неколку години, таа јавно рече дека тешко живее, но и дека имало период кога немала ни леб.

Имаше моменти во мојот живот кога немав ни леб. Имаше многу тешки моменти. Кога немав ништо. Ниту сега немам ништо посебно. Живеам во изнајмен стан, што, ќе се согласите, е чудно, што за време на мојата кариера не стекнав стан или нешто друго. Да бев во Холивуд, веројатно ќе живеев во најлуксузната населба. Американците ги ценат своите уметници, и тука можете да бидете не знам каков дар, талент и да немате ништо од тоа. Извинете, ве молам, пејачите тука се многу богати и живеат во некои замоци. Тие живеат на високо ниво. – Дали знаете како живеат уметниците? Тие живеат премногу тешко. Поети, сликари и скулптори, како живеат, тие го знаат тоа, страшно е, објасни Оливера.

Актерката има играно во десетина југословенски и дваестина странски филмови. Таа зад себе има и плодна музичка кариера и многу настапи и концерти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.