40 музичари ќе ја придружуваат Дани Димитровска на 7 март кога со рок-симфонија ќе прослави 20 години на македонската музичка сцена. Во интервју за „Репортер“ Димитровска открива дека музиката ја засакала уште како дете, поради нејзините родители, кои, иако се глувонеми, сепак ја научиле како да ја сака музиката.

Мајка ми и татко ми се глувонеми, па од таму љубовта за музиката, која, за жал, не секој може да ја чуе. Тие не ја слушаат, но ме научија да го сакам фолклорот оти одеа во фолклорно друштво за глувонеми, вели Дани.

Гледајте го интервјуто тука. 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.