Српската пејачка Романа и нејзниот партнер Филип уапсени се во Автралија дека поставувале уреди за снимање на три банкомати во Бризбејн.

Филип со недели ги надгледувал банкоматите па потоа со маска на лицето поставувал на нив уреди кои изгледаат како оригинални делови на банкоматот.

Камерата која ја поставувале над банкоматот снимале звук и видео и на тој начин ги собирале податоците на корисникот, состојбата со парите како и ПИН-от.

Па така кога корисникот ќе ја уфрли картичката со помош на магнетен читач се дознава бројот на картичката а со камерата по движењето на раката гледаат и кој е ПИН-от.Потоа Романа и Филип правеле дупликат картички со кои плаќале и подигале готовина.

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.