Постарите љубители на фудбалот сигурно се сеќаваат на Владан Лукиќ, кој играше за Црвена Звезда во деведесеттите години. Тој е поранешно момче на Цеца и беа многу вљубени.

Владан во најголемата форма играше во 1999 година во Мец. Тој ја напушти Франција и се врати во Србија да ја брани земјата од НАТО бомбардирањето.

Не бев на мостовите но бев војник. Направив тоа што го чуствував.  Живееме во време кога патриотизмот нема некоја вредност. За мене тоа беш нормален гест-вели Лукиќ.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.