Познатиот пејач на фолк музика, Драгиша Митиќ Гиле, како што неофицијално дознава српски Курир, денеска си го одзел животот.

Трагедијата се случила во Тител, родното место на пејачот кој се обесил.

Пејачот последните години издавал песни за Гранд продукција, а се зборувало дека на себе кренал рака поради долгови.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.