Инфлуенсерката Кристина Кике Ѓукиќ не може да биде погребана според православните обичаи. Нејзиното семејство излезе со соопштение во кое таа побара од медиумите  да престанат да шпекулираат што се случило и како девојчето починало.

Со шпекулациите и разговорите за тоа дека Кика се самоуби, доведовте до тоа дека не можеме да ги погребаме нашето дете и сестра затоа што свештеникот не сака да прави погреб поради информациите што се шират во медиумите. Попот не сакал ни да чуе да ја отпее поради тоа што наводно сама си го одзела животот, вели нејзиното семејство

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.