Три години по несреќата почнува судењето на возачот кој во Германија го усмрти фолк легендата Шабан Шаулиќ.

Процесот ќе биде под строги безбедносни мерки и ќе можат да присуствуваат само членовите на семејствата. Турчинот Алсин Левент ја предизвика сообраќајката и удри директно во автомобилот во кој беше Шабан.

Судењето ќе биде во гратчето Гитерслоу каде што се случи и несреќата и се очекува висока затворска казна за сторителот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.