Од 10 илјади кандидати и 600 учесници во „Ѕвездите на гранд“ на крајот останаа само тие двајца – Исак Шабановиќ од Црна Гора и Махир Мулалиќ од Босна и Херцеговина.

Само неколку стотина гласови ги делеше овие двајца млади пејачи до крајот на третиот круг во финалето на ова шоу, за да на крајот нивната разлика во гласови биде само три илјади.

Но, сепак малку фалеше победникот пред неколку месеци да се откаже од целото натпреварување.

Кандидатот од тимот на Марија Шерифовиќ од почетокот беше фаворит за победа, но во април се откажал од шоуто поради смрт во неговото семејство.

Имено на Махир му починала мајката, а тој не најде сила да продолжи со натпреварувањето. Тој тогаш на Инстаграм се прости од мајка му со потресни зборови, а поддршка доби и до Марија Шерифовиќ.

Сепак, на крајот по разговор со Марија тој одлучил да се врати во шоуто за да на крајот вчера да биде прогласен за победник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.