Шабан Шаулиќ погребан е денеска. На вечното почивалиште го испратија пријатели, семејството, почитувачи на неговото дело.

За присутните таму најпотресна сцена била кога Мина Костиќ се срушила пред ковчегот на Шабан. Ништо не успеала да изусти, само плачела и се држела за глава.

Едвај успеале да ја кренат на нозе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.