Српскиот пејач Шабан Шаулиќ загина во тешка сообраќајна несреќа на патот Бифилд-Бутерслох, рано утринава.

Сите германски медиуми пишуваат за сообраќајната несреќа во која загина пејачот.

Спасувачка служба добила повик утринава околу 06:50 часот дека на автопатот А2 во правец кон Дортмунд се случила тешка несреќа во која учествувале две возила  – пишува Westfalen-blatt.de.

До 09:30 часот патот бил непорооден, бидејќи пожарникари два часа ваделе 4 повредени лица од смачканото возило.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.