Сопругата на големиот балкански музичар, Оливера Балашевиќ за прв пат по смртта на Ѓорге Балаѓевиќ се појави на социјалните мрежи. На својот инстаграм профил на посебен начин го одбележа Меѓународниот ден на мајчиниот јазик и сподели видео од емисијата во која била гостин и зборувала за тоа што и значи јазикот.

„Живееме во чудни времиња. Она што е далеку секој ден, се чини уште подалеку. И она што е близу до нас е сè поблизу до нас. Во хаосот на ова искривено огледало на пандемија и апсурд, кои сме ние ако не се стремиме кон вредностите. Најдлабоките, оние што се повлекуваат од нашите корени и тивко, со шепотење, нè потсетуваат кои сме. Затоа, на Денот на мајчиниот јазик му должиме, ако ништо друго, барем благодарност. Што не предупредува да не забораваме? Корени. Мајки. Баби. Самите нас. Сепак, не можам да не се прашам, дали е мајчин јазик оној на кој што нè учат нашите мајки или е тој што ги учиме нашите деца? – запраша таа во својот статус.

Понатаму додава:

„За жал, мајка ми го немаше. Растејќи во некои други времиња, таа засекогаш остана без тој оригинал, на кој биле пишувани нашите први приказни. Или можеби таа го имаше, ние едноставно не го знаеме неговото име? Во секој случај, среќно е што планетите имаат свој јазик. И да се разберат едни со други. Тие, пак, се тајно и непогрешливо поврзани, светови за себе. Различни, и исти. Ми беше чест, но и одговорност да кажам неколку зборови по повод одбележувањето на 20-от Меѓународен ден на мајчиниот јазик. Оние од најоддалечените места на душата, кога од вас зборува детето на воен сирак, кое порасна точно тука во Ковачица. Ми шепнаа од мојата Планета, за да ви пренесам да не заборавите. Туку, да се сеќавате”.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.