Музичарот Александар Сања Илиќ, основачот на групата „Балканика“, почина денес како последиците од коронавирус, откако беше на апарати за дишење. Toj ја претставуваше Србија на Евровизија пред неколку години.

Сања Илиќ почина на 70-годишна возраст.

Роден е во 1951 година во Белград. Негов татко е композиторот Миодраг Илиќ Бели, а брат му е композиторот Драган Илиќ, кој свири во „Генерација 5“ . Еден од неговите прадедовци беше академик Јован Жујовиќ, а другиот Алекса Жујовиќ. Тој беше оженет со актерката Злата Петковиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.