Се уште главна тема во медиумите е „Евровизија“ и евровизиските претставници. Голем број на јавни личности го следеа ова европско случување, а дел од нив навиваа за Македонија. Мегу нив се најде и фолк ѕвездата Лепа Брена која исто така го даде својот суд за овогодинешното издание на Евросонг.

Јас гледав Евровизија и со оглед на тоа што јас сум дете кое растеше со сите Евровизии од 1963….се тоа што се случуваше беше врзано со музиката. Јас лично мислам дека оваа Евровизија ја промени музиката. Многу повеќе се промовира секусалната припадност од музиката“, вели пејачката за „Вечерњи“

Таа додава:

Мислам дека толку не не интерeсира секусалната припадност, а суштината на Евровизија треба да биде промовирање на музиката. Ако споредиме со претходните времиња, мислам дека ова е музика на генарција која воопшто не ја разбирам, вели Лепа Брена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.