Морно спиј Голем Поету! Голема загуба, голема дупка…единствено ти успеа од рамница да направиш планина,генијалец како тебе нема да се роди повторно…никогаш! – со овие зборови македонската пејачка Тијана Дапчевиќ се опрости од легендарниот Ѓорге Балашевиќ.

Се опрости и нејзината сестра Тамара Тодевска.

Кога поетите ќе стивнат- напиша актерката Весна Петрушевска

И Бобан Милошески, сопственикот на Авалон со порака:

Ѓоле не може да умре. Тој само одмара. Дека неговите песни лечат душа.

И Каролина Гочева преку стихови се опрости од Балашевиќ

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.