Актерката Еван Рејчел Вуд (33) на Инстаграм откри дека пејачот Мерилин Менсон (52) ја злоставувал додека биле во врска.

Рејчел Вуд и досега отворено зборувала против физичкото, психичкото и сексуалното насилство и дека и самата била жртва, но не го именуваше нејзиниот злоставувач.

Името на мојот злоставувач е Брајан Ворнер, попознат во светот како Мерилин Менсон. Тој започна да ме „тренира“ кога бев тинејџерка и ужасно ме злоупотребуваше со години. Ми го „испра мозокот“ и ме изманипулира да се потчинам. Доста ми е од животот во страв од одмазда, клевета или уцена. Тука сум за да го разоткријам овој опасен човек и да ги повикам многу индустрии кои му овозможија тоа да го прави пред да уништи уште повеќе животи. Стојам покрај многу жртви кои повеќе не треба да молчат, напишала таа во објавата на Инстаграм.

Рејчел Вуд со објавата предизвика бура од коментари со поддршка и била контактирана од други жени кои Менсон, наводно, ги злоупотребувал, пренесува „Ванити фер“.

Во знак на солидарност со актерката, уште три жени објавија свои обвинувања против Менсон, детално опишувајќи ги мачните искуства за кои тврдат дека вклучувале сексуални напади, психолошка злоупотреба и/или разни форми на принуда, насилство и заплашување.

Ми требаа пет години да проговорам и да кажам дека сум била во насилна врска. Бев дијагностициран со ПТСП и сè уште страдам од кошмари. Блокирав многу спомени, но чувствата остануваат и се манифестираат на различни начини. Причината поради која конечно споделувам го ова трауматско искуство е мое заздравување и фактот дека завршив со молчењето. Не верувам дека е фер некој да не одговара за нивните ужасни постапки. Јас не сум жртва. Преживеав“, кажа една од жртвите.

Менсон негираше слични обвинувања во минатото. Неговите претставници не беа достапни за коментар за американските медиуми, но неговиот тим во минатото „категорично ги отфрли“ сличните обвиненија.

Менсон денеска ги отфрли сите обвињувања против него од страна на Рејчел Вуд, и рече дека сите негови интимни врски биле со спогодбен карактер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.