Награда за детска престава 2018 Земја во која не се стигнува (Театар за деца и младинци)

Награда за животно дело 2018 Григор Копров

Музичко откритие на годината 2018 Дупер

Најпопуларна детска ТВ серија на годината 2018 5+ Фамилија

Балетска претстава на годината 2018 Ана Каренина (МОБ)

Интернационален успех на годината 2018 Џијан Емин

Маестро на годината 2018 Дино Имери

Награда за трајни музички вредности Мики Јовановски Џафер

Спортски подвиг на годината Марко Пејчиноски

Најпопуларен фото модел Вера Мештеровиќ

Спортист легенда Перо Антиќ

Најпопуларен балкански хит Петар Грашо – Ако те питају

Концерт на годината 2018 Влатко Стефановски во Антички театар Охрид

Албум на годината 2018 Влатко Стефановски – Мајчин јазик

Театарска претстава на годината 2018 Еден месец на село – МНТ

Актерка на годината 2018 Ирена Ристиќ

ТВ забавна сатирична емисија 2018 Фчерашни новости

Најпопуларен плех оркестар 2018 Џамбо Агушев

Најпопуларен ТВ Проект 2018 Преспав – ОХО

ТВ Актер на годината 2018 Горан Стојановски

Млад ТВ актер Дритон Вејсели

Награда за животно дело Милован Лане Гутовиќ

Награда за трајни музички вредности Бора Ѓорѓевиќ

Најпопуларен хор на годината 2018 Академски Хор Мирче Ацев

Продуцент на годината 2018 Лазар Цветковски

Пеач на годината 2018 Влатко Лозаноски

Хит на годината 2018 Влатко Лозаноски – Јако Јако

Група на годината 2018 Нокаут

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.