Maja Павиќ телевизиска новинарка беше убиена на 14 февруари 1997 година на денот на вљубените. Токму на Валентајн таа беше застрелана заедно со нејзиното момче Раде Чалдовиќ, познат белгадски криминалец. Маја беше венчална кума на Цеца и Аркан, а се запознале кога Маја ги водела конференциите на Ражнтовиќ во неговата партија.

Со Цеца биле многиу блиски и затоа ја зела за кума на свадбата. Таа не била целта на убиството но егзекуторот и нејзе ја убил.

Раде пак бил другар со Аркан а „занаетот“ го печел во Германија со познатиот Љуба Земунац.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.