Марина Тицаковиќ е родена на 4 ноември 1953 година во Белград. Дипломирала на Економскиот факултет во Белград. Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни, но и болни моменти, а сите тие ги живееше со поддршка и љубов на сопругот Александар Фута Радуловиќ. Марина и Александар го имаат синот Милан, а нивниот втор син Милош ненадејно почина во 2008 година. Неговото безживотно тело го пронашол во домот на семејството Радуловиќ неговата тогашна девојка Саса. Марина никогаш не се опорави целосно од тоа, и во една прилика призна дека размислува за самоубиство, но сепак се сврте кон работата и најде утеха во она што најдобро го прави, пишување песни. Марина рече дека би сакала да биде анонимна личност и не сакала многу да се појавува на телевизија, а кога се појави на почетокот на кариерата, беше под стрес кога требало да оди на шоу. Слободното време го поминувала со семејството со заеднички ручек, а навечер се собирале и разговарале. Понекогаш дури знаеле да одат на патувања.

Марина ја започнала својата кариера соработувајќи со групата Зана, за што го напиша хитот „Додирни ми колена“, кој беше објавен во 1982 година и веднаш стана хит. Инаку, таа соработува со музичарите од српското говорно подрачје, но и Македонија. Таа е авторка на текстовите на Цеца, Драгана Мирковиќ, Јелена Карлеуша, Лепа Брена, Здравко Чолиќ, групата Зана, Тоше Проески, Џеј, Жељко Самарџиќ, Аца Лукас, Саша Матиќ …

Таа понекогаш наоѓала инспирација во приказните за „обичните“ луѓе што ги познавала цел живот.Посочува дека имало една интересна работа, а тоа е нејзината способност да ги предвиди нештата.Покрај тоа што била соработник и има одлична деловна соработка со многу поп -уметници, Марина била исто така одлична пријателка со нив и приватно.

Со Оливер Мандиќ Марина имала одлична соработка, и покрај тоа напишала и одлични текстови: „Ослони се на мене“, „Није за њу“, „Смејем се, а плакао бих“, „Само небо зна“, „Биќу по твом“… „Додирни ми колена“, „Љуљај ме нежно“, „Рушка“, „Зорај је“, „Потсети ме што то беше љубав“, „Кукавица“, „Чија је оно звезда“, „Рано је за тугу“, „Горим од жеље да убијем ноќ“, се исто така хитови кои произлегле од нејзиното перо.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.