Во далечната 1994 година, пејачот Јашар Ахмедовски доживеа голема семејна трагедија. Тогаш, неговиот брат Ипче Ахмедовски го загуби животот во сообраќајна несреќа на 28-годишна возраст. Тие потекнуваат од селото Лажани, прилепско, но кариерата ја градеа во Белград, додека беше некогашна Југославија, а Јашар и ден денес живее и пее таму. Иако му е тешко да зборува за сето тоа, Јашар реши да се сети на најтешкиот настан во неговиот живот.

Јашар смета дека неговиот брат доколку останал жив, денеска би бил еден од најголемите пејачи на естрадната сцена. Тој, исто така, истакна дека долго време не можел да ги пее неговите песни.

 Да останеше жив, ќе беше еден од најголемите пејачи на естрадата денес, тоа сите го знаат. Тој со леснотија пееше трилери. Ретко кој го може тоа. Само на моите настапи ги пеам неговите песни. Неговите песни не можев да ги пеам долго време, но имам обврска да ги пеам. Долго време не можев ниту да ги слушам неговите песни. Неговата смрт не вознемири сите нас. Не би го посакала тоа ниту на мојот најголем непријател. Тоа беше голема трагедија за нас. Едвај се извлеков. Но, ќе жалам додека сум жив – вели Јашар.

Со многумина од колегите не зборува затоа што во најтешките мигови не се сетиле барем да изразат сочувство.

После тоа не разговарав со многу колеги. Тие го познаваа Ипче, се дружеа со него и излегуваа. Во тоа време, мислев дека со колегите сме како семејство. Мислев дека можат барем да ни изразат сочувство, никој не мораше да доаѓа во Македонија на погребот. Тоа го очекував од некои луѓе кои беа многу блиски со мене. Не зборувам со многумина дури и денес и никогаш нема да зборувам затоа што тие не го заслужуваат тоа – додаде Јашар.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.