На 44-годишна возраст, почина историчарот на уметност Видоје Ристовиќ, а неговата ненадејна смрт изненади многумина. Водителката Николина Пишек се огласи на својот инстаграм-профил по повод смртта на сопругот и расплака многумина со емотивната објава:

Ваков сакаме да те паметиме, насмеан, ведар, во бои, под сонцето. Со сите нас. Камо да имавме повеќе вакви мигови… Да не трчавме по уште една обврска, по уште една шанса, да не чекавме коцките да се поклопат за да се собереме сите, олку среќни. Некои средби никогаш не се дочекуваат. Но и вака сум богата – и сите ние заедно – богата поради сите непроценливи мигови со тебе, кои би можеле да исполнат три животи. И ти благодарам за секој од нив. Прости ми и ти благодарам за секоја тага – и тое не’ градеа. То благодарам за љубовта. Ти благодарам за Уна. Ќе живееш во секого од нас, додека дишеме. И ќе те гледаме во твојата Уна, во твојата Матеа, и ќе знаеме дека сме со тебе додека тие растат на твоја гордост. Наш си. Патувај и не грижи се…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Nikolina Pisek (@nikolina_pisek)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.