„Ко некад у осам и сад станем на улицом твојом“. Вака гласи познатата песна „звиждук у 8“ на Ѓорѓе Маријановиќ. Ова е негов најголем хит и со него момчињата се додворувале на девојките во седумдесеттите години кога свиркале пред нејзината куќа во точно одредено време за таа да излеле да се видат.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.