Децата на Новак и Јелена Ѓоковиќ на своите родендени веќе не смеат да ги дуваат свеќите на тортата. Како што објаснува Јелена за срски „Стори“, тие одлучиле Стефан и Тара да ја скокаат оваа традиција.

Сите палевме свеќи во косовските манастири и цркви за живите и починатите, за здравје и мир. Свеќата е симбол на несебична жртва, таа самата гори за да им даде светлина и сјај на другите. Таа е симбол на животот и просветлувањето, отстранувањето на стравовите и темните мисли од нашите умови и срца и предавањето на светлината Божја. Како тогаш ја усвоивме традицијата да го прославуваме раѓањето на животот со гаснење на свеќата на тортата додека замислуваме желба?! Се запрашав и посакав барем во својот дом да го сменам тој обичај, објаснува Јелена.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.