Од 16 земји кои вечерва настапуваат десет ќе влезат во финалната вечер. Македонскиот претставник Васил имаше одличен, впечатлив сценски настап.

1. Литванија: Групата Роп Дискотека

2. Словенија: Ана Соклиќ Амин

3. Русија: Маниза

4. Шведска: Тузе

5. Австралија: Монтеин Техниколор

6. Македонија: Васил Гарванлиев Тука стојам

7. Ирска: Лесли Рој Мапи

8. Кипар: Елена Кагрину Ѓаволот

9. Норвешка: Тикс Паднат ангел

10. Хрватска: Албина Тик-ток

11. Белгија: Хуверфонична група Погрешно место

12. Израел: Еден Ален Ослободи ме

13. Романија: Роксана Амнезија

14. Азербејџан: Ефенди Мата Хари

15. Украина: Go_A група Бучава

16. Малта: Дестинации го имам

Има ли место за Македонија во финале?

За тие што пропуштија: Уживајте во најдобриот настап на Македонија на Евровизија – Република (republika.mk)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.