Младиот сплитски глумец Јосип Браовац почина на 31 година, како последица од тешка болест, со која се борел последните месеци.

Јосип на хрватските гледачи им е познат по улогата на Дамир од втората сезона на популарната серија Ружа вјетрова. Тој е татко на петгодишниот Бруно

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.