Споменикот на Тоше Проески подигнат на местото каде што загина ги револтираше неговите обожаватели во Хрватска. Тие реагираат што Тоше на споменикот во Нова Градишка воопшто не личи на себе и оти е непрепознатлив.

Фановите го криткуваат авторот на споменикот и оти се повторува истата грешка како со облежјето на првит хрватски претседател Фрањо Туѓман кој истотака е целосно утнат.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.