Американската актерка Елизабет Олсен, сестра на познатите близначки Олсен, даде интервју за емисијата „Keeping Secrets“, во кое, меѓу другото, зборуваше за снимањето филм во Србија.

Во една од изјавите таа рече дека „нема причина некој да ја посетува Србија“, како и дека „нема ништо уникатно српско, бидејќи тие постојат само тринаесет години“.

Всушност, нема ништо уникатно српско, бидејќи тие се нивна земја само околу 13 години. Тие немаат ништо свое, тие само земаат од оние, кои во еден момент ја окупираа нивната земја“, рече таа во интервју, додавајќи дека „нема причина некој да дојде во Србија“.

Таа рекла дека снимала во Србија неколку месеци и дека била слободна само во недела и дека тогаш имала можност да ја запознае нивната земја и културата.

Тоа е многу интересно место. Снимавме таму шест дена во неделата и имавме само еден слободен ден – рече актерката.

Водителките се насмеаја на нејзината констатација, но истакнаа дека „милиони Срби ја гледаат нивната емисија“ и ги поздравија своите гледачи.

Некои корисници на социјалните мрежи се најдоа навредени поради овој наратив на познатата актерка. Како што велат, таа ја навредила Србија и нејзиното население.

На Твитер подоцна почнаа да се шират навредливи коментари на сметка на Елизабет Олсен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.