Ниту еден скандал не се поврзува со името на Мерима Његомир во нејзината повеќедецениска кариера. Таа со голем труд успеа да ја реализира својата најголема желба да издржи долго на музичкото небо, што на крајот неминовно даде резултат, па успехот не изостана. Поради кариерата, како што еднаш откри, не пропуштила ништо важно, но една работа сепак не ѝ успеала.

Отсекогаш сум бил работохолик, а секоја работа подразбира успех. Во кариерата го постигнав она што најмногу го посакував, а тоа е да трае. Поради пеењето не пропуштив ништо важно и убаво во животот, само бракот ми пропадна. Јас и мојот сопруг се разведовме во 1995 година, но сега гледам дека тоа беше добра одлука. После тоа само уметнички полетав. Стекнав слобода, а за уметникот тоа е најважно. Децата останаа со мене, а со сопругот останав во пријателски односи- изјави Мерима во една прилика, истакнувајќи дека разводот не го гледала како пораз.

Не мислам така. Тоа е само живот. А добар развод е успех. На крајот на краиштата, каде пишува дека си успешен само ако имаш еден брак. Не жалам за ништо, имаше работи за кои мислам дека можеше да се решат поинаку, но никогаш не се вртам кон она што поминало, гледам само напред, изјави пејачката која беше многу потресена од смртта на нејзиниот поранешен сопруг Милан во 2019 година, со кој има четири деца.

Почина Милан Његомир. Човекот со кој сум од 21 година. Четири деца се родени од голема љубов. Без разлика што не останавме да живееме заедно и што не ни цветаа розите секогаш, нераскинливата врската и комуникацијата траеја до последниот ден, до 21 август, кога за жал ја загуби битката со животот и засекогаш си замина. Неизмерно сум тажна, беше емотивна по смртта на нејзиниот поранешен сопруг.

Иако пред неколку години се шпекулираше дека Мерима се омажила за бизнисменот Драгољуб Марковиќ, таа демантираше.

Се омажив само еднаш во животот, со Милан, со кој имам четири деца. Не ми паѓа на памет да го повторам тоа, рече еднаш таа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.