Добросав Гавриќ, убиецот на Жељко Ражнатовиќ-Аркан бара да не биде испорачан во Србија бидејќи се плаши за неговата безбедност. Тој откако избега се криеше во Јужна Африка а беше откриен под лажен идентитет како обезбедување на тамошниот нарко бос Сирок Билк.

Гавриќ бил единствен сведок на убиството а кога бил упасен го користел името на пејачот Саша Ковачевиќ.

Гавриќ нема мир ниту во Афирка бидејќи луѓето на Аркан го убија неговиот адвокат како и пријателот Милан Ѓуричиќ Мики со кого заедно го убија Аркан во 2000 година во хотелот Интерконтинентал во Белград.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.