Во Србија оваа година заминаа многу великани во областа на музиката и актерството.Случајно или не речиси сите се родени 1953 година и починаа на 68 години.

Тоа се текстописецот Марина Туцаковиќ, Ѓорге Балашевиќ, Маринко Роквиќ, тапанарот Драгољуб Ѓуришиќ и Мерима Његомир.

Нумерозите сметаат дека тоа е игра на судбината и дека таа бројка сигурно означува смрт на уметници од нивен ранг.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.