Натпреварувањето за песна на Евровизија 2021 година ќе биде одржано во ограничен облик во месец мај, во холанскиот град Ротердам, поради ограничувањата кои произлегуваат од пандемијата на ковид-19, соопштија денес организаторите.

„Евровизија дефинитивно ќе се одржи во Ротердам во мај, и покрај пандемијата, но имајќи ги предвид околностите, ќе биде невозможно да се организира шоу на какво што сме навикнати. Мора да бидеме реалистични“, изјави извршниот сувервизор Мартин Естердал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.