Аца Лукас објаснувајќи за неговата книга „Тоа сум јас“ призна дека тој не ја напишал туку дека само пишувал белешки и нацрти.

Вистински автор на книгата е познатиот српски новинар Вања Булиќ кој го снимал Лукас додека му ги раскажува сите случки од неговиот живот и сето тоа убаво го сложил во книга.

Тоа се мои зборови, мои забелешки. Луѓето се шегуваат дали јас пишувам книга.. Заради тоа земав еминентен писател  и новинар Вања Булиќ сето тоа убаво да го срочи бидејќи јас не знам да направам книга-призна пејачот за „ПИНК“.

Лукас вели дека продажбата на книгата оди одлично и оти наскоро почнува и снимање на серија за неговиот живот која ќе се вика „Кафана на Балкану“.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.