На 30 септември 1997 година замина легендарната актерка Анче Џамбазова, ќерка на Петре Прличко, сопруга на маестро Александар Џамбазов, мајка на Игор Џамбазов. Актерска легенда, чии улоги оставија белег во македонската филмска и театарска историја.

Денеска на неа потсети нејзиниот син Игор:

23 години без мојата најдобра другарка, колешка, мајка…, напиша Џамбазов.

 

View this post on Instagram

 

23 години без мојата најдобра другарка, колешка, мајка…

A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov) on

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.