Пејачот Хасан Дудиќ, кој му е прв братучед на Шабан Шаулиќ вели дека Шабан ќе немал скршена пара да не била неговата сопруга Гордана, која го стегала ременот.

Фолк пејачот открива дека кралот на народната музика сакал да троши многу пари на боемски живот, а Гоца била таа која му ги штедела заработените пари.

Беше широк, да не беше Гоца, прашање е дали ќе имаше нешто заштедено. Таа е заслужна што стекна имот што може да им го остави на децата, раскажува Дудиќ.

Тој објаснува и на што најмногу Шабан сакал да троши.

Беше голем боем и пријател. Никогаш на никој не му дозволуваше да плати сметка во кафеана, без разлика со кого седи. Порано само што ќе влезевме во кафеана, од врата знаеше на музичарите да им даде по неколку стотини марки бакшиш за да пеат што знаат и умеат најдобро, а откако ќе заменеа гостите, го земаше микрофонот и пееше за наша душа, вели Дудиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.