Најголемата ѕвезда во поранешна Југославија Здравко Чолиќ открива дека во седумдесеттите години имал понуда да се пресели во Германија и таму да гради кариера. Но, тој ја одбил понудата бидејќи бил врзан за семејството и вели дека не жали за таквата понуда.

Не сакав тогаш да живеам во Германија бидејќи се беше неизвесно, а кариерата во Југославија ми одеше одлично, со многу концерти.Беше природно да останам.Фамилијарно бев врзан за Сараево, и денеска би постапил исто.Но денеска пак е можно да живееш на едно место, а да работиш на друго поради технологијата-вели Чола.

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.