Лидерот на групата „Рибја Чорба“ прогоговори за животoт во Словенија, за смртта на Миша Алексиќ, за синот и ќерката и за здравстената состојба. Бора Ѓорѓевиќ кој има 70 години вели дека телото полека го издава, но оти со духот е во пубертетот.

Среќен сум што живеев во 80-тите каде имаше вистински вредности. После тоа почнаа да исчезнуваат и среќен сум што сум при крај на патот и што нема да ја доживеам декаденцијата и пропаст што владее со светот. Живеам како да нема да умрам, никогаш не зборувам за текот на времето. Смртта не треба да се плаши и таа е една од песните на новиот албум. Не се чувствувам како да сум стара, телото ме издава, потешко ми е да одам и да седам додека пеам, но пеам. Не пеам со нозе, но духовно сум сам и сеуште во пубертет.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.