Бора Ѓорѓевиќ, фронтменот на „Рибља чорба“, преку фејсбук групата на неговиот бенд се прости од својот долгогодишен пријател Мишо Алексиќ, бас гитарист на групата.

„Мојот брат, Миша, почина утрово. Тој се бореше како лав до последниот здив. Заедно свиревме 42. години и не можам да замислам да го нема. 42. години никогаш не сме се погледнале грдо, а камоли да сме се скарале. Не можам да замислам свирка без него. Се согласивме да умреме на сцената, а тој побрза. Ти благодарам брат за сè. Бора“, објавена е пораката на Ѓорѓевиќ на официјалната страница на „Рибља чорба“.

Миша бил заразен со коронавирус, а од 13 ноември бил на лекување во КБЦ „Бежанијска коса“, а неодамна неговата состојба се влошила и завршил на респиратор. Тој почина денес.

“Jutros je umro moj brat, Miša.
Borio se kao lav do poslednjeg daha.
42 godine smo svirali zajedno i ne mogu da zamislim…

Posted by Riblja Čorba on Sunday, 29 November 2020

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.