Парадата на гордоста во Белград се одржа денеска, а кума на прошетката која започна од паркот Мањеж, беше Наташа Беквалац.

Оваа престижна функција претходно ја имаше Јелена Карлеуша.

Главна ѕвезда, како што ја нарекуваат – кума на гордоста, бешре Наташа Беквалац, а покрај неа настапија и Сара Jo, Сајси МЦ, Бојана Вунтуришевиќ и други.

На почетокот на Прајдот Беквалац изјави дека ѝ е огромна чест и задоволство што е кума на годинашново парадирање и порача дека не е дојдена како поддршка на ЛГБТ туку како дел од неа.

Голема чест и огромно задоволство ми е што сум годинашшна кума на Прајдот. Освен што ми е чест и задоволство, имам голема одговорност и ќе се трудам да бидам достојна на оваа прекрасна титула, рече таа.

Додаде дека титулата не е само потврда на нејзината работа, туку и потврда на животот што го водела досега.

Зошто е исфрлена Карлеуша

Имено, за време на вакцинацијата, Карлеуша ја носеше значката љубовта е закон, која членовите на ЛГБТ популацијата ја споделија на социјалните мрежи, а кога јавноста почна да ја прозива поради тоа, таа побара да го избришат сето тоа и го замеша својот менаџер, по чиј поттик беа принудени да го прават она што се бара од нив.

Сега еден од претставниците се јави и откри на својата приказна на Инстаграм за што се работи и што беше прикриено долго време:

Ви благодариме за се што направивте за ЛГБТ луѓето, но нашите вредности и принципи не се менуваат поради тоа кога – рече видно лутиот претставник на Карлеуша, и продолжи: Не можете да бидете кума на Гордоста и да ги избркате луѓето и да именувате ХИВ+ луѓе. Не можете да се залажувате за слободата на говорот, а потоа да барате од нас да ги избришеме сите коментари кои не се афирмативни! – заклучи претставникот на ЛГБТ популацијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.