Алдо Климан

Ангела Меркел до Заев: „И ти се тресеш, драг пријателе”!

Јоханес Хан до Јавното обвинителство: „Или Заев и Јанева во апс – или изолација!”

Хан до Оливер Спасовски: „Берија, поттурни ја малку демократијата – веднаш уапси го Заев!”

Борис Џонсон до Заев: „Колега, во октомври 2055 година во ЕУ ќе ви го доделат испразнетото британско столче бр. 28. Ќе излезете ли до тогаш од затвор?”

Орбан до Заев: „Зоран, бргу избегај во Унгарија! Сѐ ќе ти организираме преку нашата амбасада”.

Могерини до Катица Јанева: „Шмизло една алчна! Отвориии, отвориии! А сега сите ќе мислат дека јас и Јункер сме биле најобични глупави ЕУ-кретени што на сила те инсталиравме во СЈО!”

Никола Димитров до Заев: „Зоране бе, што имаш ти против педерите?!”

Заев до „педерите”: „Во знак на извинување, час поскоро ќе ве снабдам со големи количества лубриканти, со еврињата од инклузивната чанта на нашиот заеднички пријател Боки 13”.

Ципрас до Заев: „Е, најголем мој преспански пријателе, цената скокна! Не прифаќам веќе со тебе да ја делам само Нобеловата награда, па и да се две; ред е да ги поделиме и милионите од рекетарскиот бизнис”!

Интерпол до Заев: „Господине Заев, секоја чест за правната држава! Со вас на чело, Северџанија навистина стана сигурна балканска рута за меѓународно гонети злосторници!”

Јенс Столтенберг до Пендаровски: „Браво, браво команданте, речете ѝ на Радмила дека НАТО-војската ви е совршено подготвена за Општонародна одбрана и цивилна самозаштита”.

 

Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.