Михајло Маневски

Додека Зоран Заев, император на големата империја ЗАЕВИ, која ја сочинуваат над 15 фирми, менувачница, градежна компанија и други фирми, огромни плантажи со марихуана за прoизводство на масло со вредност од повеќе десетици милиони евра, се скија и ужива во најмонденски зимски центри во Германија, изродот Никола Димитров подпиша писмо со кое дефинитивно престанавме да бидеме Македонци, писмо со кое се брише македонската нација и македонскиор идентитет.

Изродот Никола Димитров со еден потпис ја избриша македонската нација и македонскиот идентитет

Императорот предатор Зоран Заев, кој јаде живи луѓе и проколнатиот изрод Никола Димитров, ја запалија и во црно ја завија Македонија, ја гламјосаа, ја растурија и ја уништија. Изродот Никола Димитров со вербална нота го информира грчкото Министерство за надворешни работи, дека биле исполнети сите законски услови од договорот од Преспа и дека предавството на македонската држава и македонскиот народ комплетно е извршено.

Грчкиот слуга и велепредавник Никола Димитров, кој како главен преговарач за името долго време соопштувал доверливи информации за разговорите на неповикани лица и ја шпионирал државата, не застанал само на известувањето, туку за предавството да биде комплетно во нотата дал појаснување за деловите поврзани со јазикот и државјанството. Овој изрод и грчки слуга, официјално ја известува грчката Влада дека и формално прифаќа дека „македонско“ или macedonian нема да означува националност, туку само државјанство. Во нотата појаснува дека терминот nationality се однесува исклучиво на државјанството и не го дефинира или сугерира прашањето на националноста, додека мекедонскиот јазик бил признат на конференцијата на ОН во 1977 година и припаѓал на групата јужнословенски јазици.

Со ова “појаснување” овој ништожник го повреди дури и членот 1 став 3 т.б од штетниот капитулантски договор од Преспа, во кој се наведува дека: „Националноста на втората страна ќе биде Македонци/граѓани на Република Македонија, како што ќе биде запишанио и во патните документи“ или на англиски јазик: “Тhe nationality of the Second Party shaill be Masedonian/sitizen of the “ Republik of North Macedonija, as it will be regstered in all travel documents”.

Кој му даде право на овој ништожник да го толкува, појаснува и официјално да признава дека македонска националност не постои и дека „македонско“ или macedonian не означува националност, туку само државјанство? Во членот 1 став 3 т.б од штетниот капитулантски договор од Преспа се наведува дека „Националноста на втората страна ќе биде Македонци/граѓани на Република Македонија. Според македонскиот дигитален речник националност (англиски: nationality) значи припадност на определена нација, а државјанството според истиот речник значи припадност на одредена држава.

Ова ли е амандманскиот придонес за зачувување на македоинскиот идентитет на најголемите 8 најголеми душмани и предавници на Македонија, на Крсто Муковски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Владанка Авировиќ, Нола Исмаиловска Старова, братучедката Александрова и босанецот Рамчиловиќ, кои од предавството нема аир видат, дека се бореле за македонскиот идентитет. Тоа ли е “гордоста” на Канчевска Милевска – Прада која со лаги си ја спасува слободата и одговорноста ја замени со предавство на се што е македонско. Ќе дојде време кога сите овие предавници ќе сносат кривична одговорност и ќе платат за сторените злодела спрема македонската држава и македонскиот народ, па и ова горда предавничка..

Дали постои македонска нација?

Можат ли најголемите велепредавници на македонскиот народ и на македонската држава во нејзината вековна историја Зоран Заев и Никола Димитров и нивната дружина да одговорат на која нација припаѓа македонскиот народ и дали воопште има македонска нација? Што сме ние македонците? Зомби паднати од Марс или припаѓаме на некое неидентификувано мистично стадо или сме некое генетски модифицирано племе на кое се вршат експерименти на издрживост, тортура и стрпливост, да не газат и да не черечат како стока?Грчкиот премиер Алеексис Ципрас, големиот пријател на Зоран Заев, но не и на Македонија и на македонскиот народ, токму со ова писмо дека „македонско“ или macedonian нема да означува националност, туку само државјанство, мафташе во грчкиот парламент и ги убедуваше пратениците дека не признал македонска нација.

Тоа е најголемиот придонес на Никола Димитров во сета ова фарса од договор. Тој истиот Ципрас изјавува дека договорот ќе биде доставен до секој грк, за разлика од императорот предатор Зоран Заев, кој договорот го скри од народот и му стави европско знаменце за да се спречи било каква расправа во Собранието. Тој предатор кој мисли само за своите бизнис интереси, смета дека народот ништо не разбира, па спрема тоа нема и да му доставиува некоков си договор. Ама многу се излажал. Македонскиот народ не е стока која ништо не разбира. Ќе го разбере тоа овој предавник на наредните избори на кои народот ќе му удри шлаканица во лице и ќе си ја сочува државата.

И додека на екраните гледаме како се летаат орли и од највисоки владини преставници и пратеници, како израз на триумфализам и победа над Уставот и победа над законите и како израз на подбив и тоталнио понижување на мекедонскиот народ, и додека незаконито се коваат двојазични табли низ државата, императорот Зоран Заев, креатор на сите овие злодела и понижување на народот се скија и се реласира во највисоките скијачки и СПА центри во Германија.

Македонскиот народ крвари од неправди, предавства и злодела изложен на терор и понижување. Македонскиот народ кој низ вековите дал огромни жртви за самостојност и независнот и за сопствена држава на македонскиот народ, ова велепредавство никогаш нема да го прифати и никогаш нема да остане покорен, предаден и поробен.

Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.