Категорија: Технологија
Технологија 05.02.21 | 09:11

Ќе носи зелена енергија од ветерници за три милиони домаќинства – Данска го гради првиот енергетски остров

Данска одобри план за изградба на првиот енергетски остров во светот, во Северното Море, кој ќе произведува и складира доволно зелена енергија за потребите на три милиони...

Технологија 30.01.21 | 19:16

Јутјуб воведе нова опција

Јутјуб ја воведува долго очеукваната опција за сечење и споделување на краток дел од одредено видео. Според натписите во „Digital Trends“, оваа функција е овозможена само...

Технологија 13.01.21 | 23:05

Научниците најдоа решение за испукани екрани, оваа супстанца го поправа телефонот за 20 минути

Експертите од Корејскиот институт за наука и технологија при универзитетот Јонсеи успеаја да развијат полимер што може да се вгради во ЛЦД-екраните, како што се оние...

Технологија 12.01.21 | 08:30

„Парлер“ го тужи „Амазон“

Социјалната мрежа „Парлер“ поднесе тужба против технолошката компанија „Амазон“, тврдејќи дека со нејзината суспензија донела незаконска и полтички мотивирана...

Технологија 09.01.21 | 11:21

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“ затоа што дозволила дистрибуција на „екстремно лоша содржина“ што може да предизвика смртоносно насилство како што беше...

Технологија 07.01.21 | 23:00

Дали е тенк или подморница: Вака изгледа новиот „Т-72“

Тенкот „Т-72BZ“ е наречен „смртоносно оружје без преседан“ , а според тоа шт може да се види на видеото сосема со право. Војниците вежбаат под водата на длабочина од пет...

Технологија 19.12.20 | 14:34

Успешно е изведена телепортација на рекордни 22 километри

Екипа од НАСА, Харвард и AT&T направиле сериозен исчекор во потрагата по квантниот интернет, технологија од која се очекува на безброј начини да го револуционализира...

Калеидоскоп Технологија 16.12.20 | 15:51

Историски потфат: Јапонско вселенско летало на Земјата донесе примероци од далечен астероид

Примероците прашина од црн песок собрани од јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ на астероидот 162173 Рјугу, што се наоѓа на околу 300 милиони километри од Земјата,...

Технологија 14.12.20 | 13:23

Падна јутјуб и другите сервиси на гугл

Сервисите на гугл, вклучувајќи го и каналот „јутјуб“ во моментов не работат. Корисниците ширум светот се среќаваат со ист проблем, „јутјуб“ ја исфрла пораката „ооps“,...

Технологија 11.12.20 | 08:41

Што најмногу се пребаруваше на гугл во 2020?

Годинава што изминува е поинаква од останатите, а во време на неизвесност луѓето повеќе од претходно бараат разбирање и значење, сметаат од гугл. Светот повеќе пребаруваше...

Технологија 10.12.20 | 13:49

Падна „Месинџер“, проблеми има и со „Фејсбук“ и „Инстаграм“

Од утрово корисниците на социјалните платформи „Фејсбук“, „Инстаграм“ и „Месинџер“ пријавуваат проблеми во користењето. Проблеми имаат корисниците низ цела Европа,...

Технологија 07.12.20 | 11:48

Хонда до 2023 година ќе се откаже од бензинските и дизел мотори во Европа и ќе се префрли на електрични возила

Компанијата „Хонда“ има сериозни планови да се откаже од производството и продажбата на автомобили со конвенционални мотори на внатрешно согорување и целосно преминување...

Технологија 05.12.20 | 17:27

Паметните телефони ќе дијагностицираат коронавирус

Камерата на секој паметен телефон ќе може да дијагностицира присуство на коронавирус, соопштија група научници од калифорниските универзитети во Беркли и Сан Франциско,...

Технологија 24.11.20 | 09:10

Илон Маск го престигна Бил Гејтс

Американскиот претприемач Илон Маск го престигна основачот на „Мајкрософт“ – Бил Гејтс и, сега тој е втор најбогат човек на планетава. Неговото вкупно богатство изнесува...

Технологија 19.11.20 | 13:21

Русија со закон ќе ги блокира Фејсбук, Твитер и Јутјуб

Пратениците во рускиот Парламент претставија предлог-закон со кој, доколку биде усвоен, ќе и се овозможи на Владата да го ограничи пристапот преку Интернет до американските...

Технологија 16.11.20 | 12:16

Батериите предизвикуваат пожар: „Џенерал моторс“ повлече од пазарот речиси 69.000 електрични автомобили

Компанијата „Џенерал моторс“ повлече од пазарот 68.687 електро автомобили „Шевролет Болт“ (Chevrolet Bolt), поради тоа што се случија неколку инциденти на пожар на батериите. како...

Технологија 13.11.20 | 09:49

Фејсбук воведува опција за автоматско бришење пораки

Kопанијата Фејсбук, воведува опција за автоматоско исчезнување на пораките во „Месенџер“ по некое време. Со оваа опција, најавена во септември при редизајнирањето...

Технологија 12.11.20 | 12:42

Компанијата Тесла во Австралија ќе го гради најголемиот систем од батерии во светот

Најголемиот систем на батерии во светот, оној што Јужна Австралија го купи од Тесла на крајот на 2017 година, наскоро ќе биде симнат од врвот. Сојузната држава Викторија...

Технологија 03.11.20 | 10:16

Фејсбук тестира нова опција: Проверете дали ја имате

„Фејсбук“ почна да ја тестира својата ноќна верзија кај повеќе корисници, а претходно беше тестирана на мал број. Опцијата сега може да биде достапна и за вас доколку...

Технологија 29.10.20 | 11:57

Откриени тајните на староегипетските мастила преку моќта на модерната наука

Тајната на едно од најважните сочувани египетски списи на папирус, старо повеќе од 2.000 години, беше откриена благодарение на модерната технологија. Научниците од Европскиот...