Категорија: Технологија
Технологија 20.04.20 | 12:24

Тоалет од иднината: Штом седнете ќе препознава болести

Со напредокот на науката и технологијата нашето одење во тоалет во иднина би можело да претставува не само олеснување за нашиот организам, туку и ослободување од некои...

Технологија 15.04.20 | 12:47

Германски физичар е убеден: 5Г мрежата го забрзува ширењето на корона вирусот

Зрачењето на 5Г мрежата делува како гориво за ширење на пандемијата со корона вирусот. Влијанието на оваа модерна технологија отвора калциумски канали во човечкиот...

Технологија 11.04.20 | 08:50

Како до безбедно онлајн купување и сигурна достава – препораки од Агенцијата за пошти

Настанатата ситуација со кризата со коронавирусот придонесува со забрзан чекор да се поттикне електронската трговија и во нашата држава, па во таа насока и да се зголеми...

Технологија 04.04.20 | 18:54

Ќе го издржи ли интернетот коронавирусот: Милиони луѓе работат од дома, милиони седат дома и гледаат филмови, видео-конференции се замена за состаноци…

Милиони луѓе работат од дома, видео-конференции се замена за состаноците во канцеларија. И, милиони луѓе седат дома и гледаат филмови и серии. Ќе издржи ли интернетот?...

Технологија 16.03.20 | 10:07

УНИБанка воведе нова услуга на електронското банкарство за физички и правни лица

Oд 16.03.2020 година УНИБанка АД Скопје воведе нова услуга на електронското банкарство за клиенти: физички и правни лица. Отсега ќе можете сами да отворате трансакциска и...

Технологија 29.02.20 | 18:34

Како кутивче: Цитроен направи возило кое чини само 6.900 евра, ќе се вози без возачка дозвола

Цитроен, вториот историски бренд на ПСA, го претстави во Дефанс Арената во Париз, новиот електричен мини-автомобил по цена од 6900 евра, произведен во својата фабрика во...

Технологија 28.02.20 | 12:52

Првпат за 79 години е откажан саемот за автомобили во Женева

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни настани низ Швајцарија исто...

Технологија 20.02.20 | 11:55

Лери Теслер, кој ја измисли командата „сечи“, „копирај“ и „залепи“ почина на 74 години

Лари Теслер, компјутерскиот научник кој ги креираше најпознатите компјутерски команди како „сечи“, „копирај“ и „залепи“ (cut, copy, paste) и пронајди“ и „замени“ (find,...

Технологија 04.02.20 | 15:09

На осмото издание на Глобал гејм џем Македонија учесниците направија 44 игри

Викендов во Скопје, Битола и Охрид се одржа осмото издание на Глобал гејм цем Македонија, кој беше најмасовен досега. Според организаторот, имало 230 учесници на трите...

Технологија 04.02.20 | 00:01

Со нано роботи ќе ги убиваат келиите: Руските научници на чекор до лек против ракот

Научниците на Универзитетот во Санкт Петерзбург развија нов концепт за борба против онколошките заболувања. Тие направија ноноробот од ДНК фрагменти кои не само што...

Технологија 29.01.20 | 15:30

Викендов во Скопје, Битола и Охрид ќе се одржи најголемиот регионалн настан посветен на развивање видео игри

Од петок, 31 јануари до недела, втори февруари во Скопје, Охрид и Битола по осми пат ќе се одржи најголемиот регионален настан посветен на развивање видео игри – Global Game...

Технологија 22.01.20 | 15:14

Фејсбук отвора 1000 нови работни места во Европа

Фејсбук објавил дека отвора илјада нови работни места во Велика Британија оваа година. „Засилувањата“, помеѓу другото, би требало да бидат ангажирани на развојот на...

Технологија 09.01.20 | 21:35

Ви стигнаа високи сметки за струја: Исклучете го овој уред и ќе ја видите вистинската потрошувачка

Знаете ли дека вашите апарати водат таен живот додека се исклучени? Ова е листата на уреди кои трошат енергија и додека се во состојба на мирување: Полнач за мобилен...

Технологија 20.12.19 | 10:12

Фејсбук пак има проблем

Личните податоци на над 267 милиони корисници на социјалната мрежа „Фејсбук“ се слободно достапни на интернет. Поголем дел од податоците се на корисниците на „Фејсбук“...

Технологија 19.12.19 | 10:46

Падна Гугл во целиот свет

На веб сајтот outage.report пријавено е дека во целиот свет утрово Гугл не е во функција. Од утринава од 9 часот невозможно е да се пристапи до Gmail, Youtube iGoogle Talk. Пријавени се проблеми...

Технологија 16.12.19 | 15:41

Потпретседателка на Еврокомисија: Интернетот штетно влијае на климата

Интернетот троши исклучително многу струја, што има негативни последици врз климата на Земјата, изјави потпретседателката на Еврокомисијата Маргрет Вестагер во интервју...

Технологија 05.12.19 | 19:19

Архитектонско чудо во Хрватска: Луѓе од цела Европа доаѓаат само за да ја видат оваа куќа

Во оазата на медитерански мириси и пеењето на птиците, недалеку од морето, на еден остров во Далмација е новоизградената вила, која е рапсодија на архитектонско и уметничко...

Технологија 01.12.19 | 12:09

Како поскапо да продадете користен автомобил

Продажбата на половен автомобил може да биде тешка и исцрпувачка задача ако не ги знаете овие неколку трикови како на користеното возило да му ја зголемите цената. Автомобилот...

Технологија 08.11.19 | 16:46

Ако оваа порака ви стигне на „вибер“, веднаш пријавете

Деновите  на мобилните телефони на корисниците кои ја имаат инсталирано апликацијата „вибер“ им стигнала невообичаена порака. Наводно, корисници добиле порака од...

Технологија 03.11.19 | 10:46

Паметните канти на кавадаречки професор првонаградени за иновација во Италија

Во конкуренција од 120 учесници од 31 држава, на најголемиот саем за образование во италијанскиот град Фиренца, кавадарчанецот Димитрија Ангелков е првонаграден за иновативниот...